Հոկտեմբերի 15-18-ը Ժնեւում ընթանում է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նստաշրջանը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված են խորհրդարանների գործունեության թափանցիկության ապահովմանը, աշխատակազմերում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներմուծմանը, խորհրդարան-կառավարություն երկխոսությանը, իրավական եւ վարչարարական ընթացակարգերին առնչվող հարցերը:
Նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն ունեցել է մի շարք երկկողմ հանդիպումներ, այդ թվում՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ համագործակցող Վրաստանի եւ Ուկրաինայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների հետ: Հանդիպման ընթացքում վերահաստատվել է դեկտեմբերի 6-7-ն աշխատանքային փորձի փոխանակման նպատակով խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների աշխատաժողովը Երեւանում անցկացնելու հարցը, որտեղ ի թիվս օրակարգային այլ հարցերի կներկայացվեն նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում վերջին տարիներին իրականացված նորամուծությունները եւ առաջադեմ փորձը: Աշխատաժողովին մասնակցելու իր պատրաստակամությունն է հայտնել ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Վոյչեկ Սավիցկին:

On October 15-18, the session of the Association of Secretaries General of Parliaments (ASGP) of the Inter-Parliamentary Union is held in Geneva, where the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan takes part.
The issues concerning the provision of transparency of the activity of the parliament, using modern technology in the staffs, using modern technologies, parliament-government dialogue, and the legal and administrative procedures.
Within the scope of the works of the session the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan had a number of bilateral meetings, including the Secretaries General of the parliaments of Georgia and Ukraine coordinating with the parliament of the Republic of Armenia. In the course of the meeting the item of holding the Workshop of the Secretaries General of Parliaments for the exchange of working experience in Yerevan on December 6-7 was reaffirmed, where among the other agenda items the innovations and the progressive experience implemented during recent years in the National Assembly of the Republic of Armenia would also be presented. The Secretary General of PACE Wojciech Sawicki expressed his readiness to take part in the Workshop.