Հոկտեմբերի 15-18-ը Ժնեւում ընթանում է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նստաշրջանը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված են խորհրդարանների գործունեության թափանցիկության ապահովմանը, աշխատակազմերում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներմուծմանը, խորհրդարան-կառավարություն երկխոսությանը, իրավական եւ վարչարարական ընթացակարգերին առնչվող հարցերը:
Նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն ունեցել է մի շարք երկկողմ հանդիպումներ, այդ թվում՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ համագործակցող Վրաստանի եւ Ուկրաինայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների հետ: Հանդիպման ընթացքում վերահաստատվել է դեկտեմբերի 6-7-ն աշխատանքային փորձի փոխանակման նպատակով խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների աշխատաժողովը Երեւանում անցկացնելու հարցը, որտեղ ի թիվս օրակարգային այլ հարցերի կներկայացվեն նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում վերջին տարիներին իրականացված նորամուծությունները եւ առաջադեմ փորձը: Աշխատաժողովին մասնակցելու իր պատրաստակամությունն է հայտնել ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Վոյչեկ Սավիցկին:

15-18 октября в Женеве проводится  сессия Ассоциации генеральных секретарей Межпарламентского Союза (МПС), в которой принимает участие   руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА Ара Сагателян.
В повестке дня сессии вопросы, касающиеся обеспечения прозрачной деятельности парламентов, внедрения в аппаратах современных технологий, диалога парламент – правительство, правовых и административных процедур.
В русле работы сессии у руководителя-генерального секретаря Аппарата НС Ара Сагателяна состоялся ряд двусторонних встреч, в том числе с генеральными секретарями парламентов Грузии и Украины, сотрудничающих с парламентом РА в рамках Восточного партнерства. В ходе встреч подтверждено проведение 6-7 декабря в Ереване семинара генеральных секретарей парламентов с целью обмена опытом, где среди прочих повесточных вопросов будут представлены также новации и передовой опыт последних лет в НС РА. О готовности участвовать в семинаре заявил генеральный секретарь ПАСЕ Войцех Савицкий.